Националният литературен музей открива на 8 август 2016 г. в двора на къща музей „П. К. Яворов“ в София представителна експозиция, която ще покаже както интериора на музея, така и периода от живота на поета с неговата съпруга Лора Каравелова. Пейо Яворов и съпругата му наемат втория етаж през 1912 г. и живеят там до смъртта на Лора през 1913 г.
Целта на експозицията е да удовлетвори неугасващия интерес на културната общественост в България към музея на Яворов, тъй като къщата в момента е затворена за посетители поради предстоящия основен ремонт на вътрешната част на сградата. Изложбата ще покаже едни от най-ценните експонати от фондовете на Националния литературен музей, свързани с живота и делото на Пейо Яворов и неговата съпруга. Експозицията ще бъде обновявана периодично с цел посетителите да бъдат запознати с интериора на къщата и с вещите в нея, до които поетът се е докосвал приживе. През месец септември в Европейските дни на наследството – инициатива, подкрепена от Съвета на Европа и от Европейската комисия, жителите и гостите на София ще могат да видят още онагледени експонати от интериора.
Музеят на поета, разположен в сградата на ул. „Г. Раковски“ № 136, е официално открит през 1963 г. В него се съхранява автентичният интериор от началото на ХХ в., както и паметта за едно от знаковите семейства на българския обществен живот. Къщата е построена като двуетажна сграда в периода 1896 – 1900 г. През 1927 г. собственикът Васил Белински прави преустройство като надгражда с един етаж. През 1961 г. е извършена реконструкция – премахва се вътрешната стълба и се добавя нова стоманобетонна. Изградена е и нова бетонна плоча над втория етаж.
През 1955 г. с Разпореждане на Министерския съвет в сградата се създава къща музей „Пейо Яворов“. През 1976 г. тя става част от Националния музей на българската литература, преименуван по-късно в Национален литературен музей. Къщата е обявена за недвижим архитектурно-строителен и исторически паметник на културата от национално значение през 1978 г.
През 1992 г., съгласно решение на Министерство на културата, имотът е върнат на собствениците, но е запазена музейната експозиция на втория етаж. През 1998 г. къщата е отписана от актовите книги за държавна собственост.
От пролетта на тази година вървят преговори между Министерството на културата и настоящия собственик за замяна на имота. Целта е къщата да стане собственост на държавата в лицето на Националния литературен музей и да бъдат положени грижи за нейното съхраняване за поколенията.