Изложба на петдесетилетието:

Последна редакция: 14/05/2026

"Слово и памет" с послание за литературна вечност


В деня на светите братя Кирил и Методий в столичната галерия "Средец" се откри представителната юбилейна изложба "Слово и памет" на Националния литературен музей, посветена на половинвековното му съществуване.


В първия си работен ден министърът на културата Евтим Милошев оцени първата си публична проява - откриването на литературната изложба, като "един добър знак и един голям ангажимент - една голяма отговорност към българското слово, към българската култура и към българското изкуство".


Директорът на Националния литературен музей Атанас Капралов подчерта, че писателят в България е не само творец, той почти винаги е обществена фигура, ангажирана със съдбата на своя народ. Стана ясно, че българската литературна памет в лицето на институцията има необходимост от собствено експозиционно пространство, което да задоволи нарастващия интерес към литературните реликви и съкровища - не само от България, но и от света.

Заместник-директорката на музея Соня Кирицова, ръководител на авторския колектив, сътворил изложбата: Ивелина Велинова, Катя Зографова и Радослава Манова , подчерта, че експозицията е изградена около идеята за паметта и словото като основа на българската култура. "Това, което ни вдъхнови, е
огромната обич към писателя и към словото ", подчерта Кирицова.

В препълнената зала на откриването се срещнаха десетки музейни работници, учени, изследователи и творци, свързали живота си с Националния литературен музей през последния половин век.

Сред присъстващите бяха: зам.-министърът на културата доц. Пламен Славов, председателят на Съюза на българските писатели (СБП) Боян Ангелов, директорът на Столична библиотека д-р Марчела Борисова, литературните критици проф. Михаил Неделчев, проф. Алберт Бенбасат, проф. Ивайло Христов, доц. Георги Цанков, дългогодишният ректор на УниБИТ проф. Стоян Денчев, писателите Георги Константинов, Димитър Христов, Мюмюн Тахир…

По желание на публиката за финал поетът Атанас Капралов, директор на Националния литературен музей, изпълни своето стихотворение "Славата на поета" – апотеоз на знаковите ни словотворци през годините.

✨️Можете да посетите представителната юбилейна изложба на Националния литературен музей в столичната галерия "Средец" на Министерство на културата до 2 юни 2026 година.
✨️Подарете си едно незабравимо пътуване във вечността на литературната памет на България.
Пътуване на живота.

Публикувано на: 12/05/2026
Автор:
nlmuseum
свързани публикации