Да си спомним за Емилиян Станев

Последна редакция: 14/03/2025

Националният литературен музей почете паметта на писателя в навечерието на 15 март

Ученици от СУ „Емилиян Станев“ във Велико Търново, писатели и граждани се събраха на гроба на Емилиян Станев в навечерието на 15 март, когато се навършват 46 години от смъртта му.

Цветя поднесе заместник-кметът на Велико Търново Георги Камарашев, а слово за творческия път на Емилиян Станев произнесе д-р Радка Пенчева от Националния литературен музей.

Емилиян Станев остава в сърцата на поколения българи като един от знаковите писатели на ХХ век.

Започва творческия си път с разкази през 1938 г., публикувани в сборника „Примамливи блясъци“. Следват разказите и повестите му за природата и животните: „Дива птица“, „Фокер“, „Лакомото мече“ „Чернишка“, „През води и гори“.

Един от ненадминатите анималисти в българската литература надхвърля тези рамки като създава емблематичните повести: „Крадецът на праскови“, „В тиха вечер“, „Търновската царица“.

От 1950 до 1964 г. работи върху романа „Иван Кондарев“, а в късните години на живота си написва произведения с исторически сюжети като „Легенда за Сибин, преславския княз“, „Антихрист“, „Тихик и Назарий“.

През годините в българската библиотека остават любими за читателите „Язовецът“ и „Скот Рейнолдс и непостижимото“.

Произведенията на Емилиян Станев са преведени на 30 езика, като продължават да се издават и до днес. По негови повести и романи са заснети десетки български игрални филми.

Публикувано на: 14/03/2025
Автор:
nlmuseum
свързани публикации