Националният литературен музей, който обяви в началото на тази година дарителска кампания за български книги, предназначени за нашите неделни училища в Чикаго, събра над 1 400 тома класическа и съвременна българска литература. Книгите са опаковани и готови за транспортирането им през океана.
Културната институция откликна на апела на генералния ни консул в Чикаго Иван Анчев за нуждата от събиране и предоставяне на българска класика за неделните училища. Консулски окръг Чикаго обхваща 14 щата и там е най-голямата българска общност зад граница.Официално признатите неделни училища са дванайсет на брой и изпитват недостиг на издания на класиците в литературата ни – Иван Вазов, Христо Ботев, Петко Славейков, Алеко Константинов, Елин Пелин, Йордан Йовков, Димитър Димов, Димитър Талев, Емилиян Станев и др. Книгите – нови или употребявани, бяха изпращани на адреса на Националния литературен музей по куриер или бяха носени от гражданите на място.
Генерално консулство – Чикаго изказа специални благодарности към Националния литературен музей и лично към директора Пламен Крайски за народополезната инициатива. В писмо до Националния литературен музей от Генералното консулство съобщават, че работят по създаването на българска библиотечна секция в едно от предградията на Чикаго. Повече подробности по този проект ще бъдат представени през есента, след получаване на книжната пратка от България и разпределянето на книгите сред училищата, които ще бъдат основните бенефициенти на дарението.
От тази година, по инициатива и благодарение на усилията на генералния консул Иван Анчев, в Чикаго на името на Алеко Константинов има кръстовище при улиците WIrvingPark и NHamlinAve. Националният литературен музей съдейства за получаването на видеоматериали за живота на твореца, предназначени за българските деца зад океана.
Националният литературен музей благодари на всички издателства, читалища и организации, а така също и на гражданите, които се отзоваха и дариха книги от личните си библиотеки за българските деца зад граница, за да знаят и помнят те своя род и култура.