Творческото дело на писателите Емил Коралов и Милка Петрова-Коралова оживява в представителни изложби

Последна редакция: 12/02/2023

Две представителни  литературни изложби, посветени на българските писатели Емил Коралов  (1906–1986 г.) и Милка Петрова-Коралова (1906 –1944 г.), разказват за творческото им дело. Това е първото събитие в рамките на националното честване, посветено на 110-годишнината от рождението им.

 Експозициите ще бъдат открити на 23 ноември (сряда) от 16,30 ч. в Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ (Централно и Западно фоайе) и могат да бъдат посетени от гражданите и гостите на София до 8 януари 2017 г.

 Няколко културни институции са обединили усилията си, за да представят тези незаслужено забравени творци, дръзнали да извисят глас срещу тоталитаризма, заради което не получават и подобаваща оценка на творчеството си. Културното събитие е дело на Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“, Националния литературен музей, Националния дворец на децата с Дом-музей „Ангел Каралийчев“, Фондация „Елена и Христо Генчеви“, Община Вършец и Художествена галерия – Добрич.

През 30-те и 40-те години на миналия век Емил Коралов е познато и утвърдено писателско име. Първокласен белетрист и европейски интелектуалец, той твори активно повече от половин век и оставя респектиращо книжовно наследство, което наброява повече от 100 заглавия. Като критичен тълкувател на своята съвременност, Коралов е един от първите български писатели, дръзнали да защитят човешката неприкосновеност. Неговата позиция на „неконформист“ се сблъсква с официозната литература, но творецът отстоява докрай истинските културни и човешки ценности. Затова и изложбата, посветена на неговото дело, е озаглавена „Емил Коралов, неконформистът“.

Писателката Милка Петрова-Коралова е не само верен житейски спътник на Емил Коралов, но и негов духовен съмишленик в общата им творческа територия. Завършила висшето си образование в „Екол Нормал“ – Франция, тя е една от най-ерудираните и културни жени на своето време. Нейният роман пътепис „Сама по света“, родил се от пътуванията ѝиз цяла Европа през 30-те години на миналия век, остава и до днес без аналог в нашата литература. Оригинален по своя замисъл и сюжет, той заема почетно място сред най-добрите образци на българската литературна класика за деца. Заглавието на изложбата, посветена на нея – „Милка Петрова–Коралова, скиталката, дъщеря на света“, най-добре отразява житейския и творчески дух на писателката.      

 Литературната експозиция представя голям масив от оригинални фотографии и лични вещи, ръкописи, документи и кореспонденция, книги с автографи и ценни периодични издания, голяма част от които са непознати за широката публика. Богатите лични архиви, предоставени от семейството на творците, ни позволяват да надникнем в техния свят на писатели, да научим за гражданските им вълнения и несъгласия и да съпреживеем трагичните събития и историческите поврати, белязали живота на тези забележителни интелектуалци в преломните времена.

 Автор на изложбите е Румяна Пашалийска, уредник на Дом-музей „Ангел Каралийчев“. Графичното оформление е дело на Ивелина Велинова, художник в Националния литературен музей.

Публикувано на: 09/02/2023
Автор:
nlmuseum
свързани публикации